מגזין רנו

מוזיאון Out: שלושה סיורי שטח המשובצים באומנות ישראלית

צפייה ביצירות אומנות מתחברת לנו בדרך כלל לביקורים במוזיאונים גדולים, מקורים וסגורים. אבל האמת היא שלא חייבים להצטופף במבנה, מרשים ככל שיהיה, כדי ליהנות מאומנות טובה. יש אומנות גם ברחבי העיר ובטבע הפראי, כזו שתאפשר לכם ליהנות מיצירות ייחודיות, ועל הדרך לספוג את האוויר הטוב ואת מזג האוויר הנוח (בעיקר בתקופה הזו של השנה).

אם אתם מחפשים טיול נחמד לשבת בצוהריים, ליקטנו עבורכם שלושה סיורי שטח ברחבי הארץ המוצפים באומנות – מאדריכלות מיוחדת, דרך פסלים סביבתיים ועד מוזיאון גלילי פתוח.

תל אביב: הבית הלבן זה כאן

חשבתם פעם למה תל אביב מכונה "העיר הלבנה"? הסיבה לא ממש מורכבת – העיר קיבלה את הכינוי בזכות המבנים הלבנים, שהחלו להציף את מרכז תל אביב בשנות ה-30 של המאה העשרים. אותם מבנים עוצבו בסגנון האדריכלי הפופולרי של אותה תקופה, שנקרא "הסגנון הבינלאומי" או "באוהאוס", על שם בית הספר לאדריכלות בגרמניה. סגנון זה הפך לפופולרי בשל תהליכי העיור והתיעוש בעולם, והתאפיין בסגנון בנייה פונקציונלי, נקי ובעל קווים פשוטים. הבניינים טויחו בטיח לבן, הגיעו לגובה של שלוש עד ארבע קומות, התהדרו במרפסות רחבות ונבנו ללא קישוטים מיותרים. סגנון זה נחשב לאוניברסלי, כזה שיכול להתאים לכל מקום בעולם ולתת מענה לאוכלוסייה ההולכת וגדלה.
תל אביב אימצה באהבה רבה את סגנון הבאוהאוס, והעיר מאכלסת לא פחות מ-4,000 מבנים בסגנון זה, עובדה שהפכה אותה לריכוז הגדול ביותר בעולם של מבני באוהאוס. הייחודיות האדריכלית הזו הביאה את אונסק"ו להכריז בשנת 2003 על אזורי העיר הלבנה כאתרי מורשת עולמית. את מבני הבאוהאוס אפשר למצוא מרחוב אבן גבירול, דרך שדרות רוטשילד ועד אזור הרכבת בדרום העיר. יש מספר מבנים שמהווים נקודות ציון חשובות בהיסטוריה של העיר, ביניהם בית הדר, כיכר דיזנגוף, בית דפוס "הארץ", שוק העלייה, ובית המגורים ברחוב דיזנגוף 69 שבו התקיימו צילומי הסרט המפורסם. תוכלו לסייר בין בתי הבאוהאוס, ליהנות מהאדריכלות הייחודית, להירשם לסיור מודרך דרך מרכז הבאוהאוס בתל אביב, וגם לבקר במוזיאון הבאוהאוס המוקדש לתולדות הסגנון הבינלאומי. 

המוזיאון הפתוח בתפן: כשאומנות ותעשייה נפגשות...

אם חפצה נפשכם להצפין, מומלץ מאוד להכיר את המוזיאון הפתוח בתפן, מוזיאון המשתרע על פני 120 דונמים ונמצא בחבל תפן שבגליל. את המוזיאון הפתוח ייסד בשנת 1985 התעשיין סטף ורטהיימר, ובשטחו אפשר למצוא אטרקציות רבות, המתאימות לחובבי אומנות ולמשפחות. ייחודיות המוזיאון הפתוח נובעת מהשילוב הנדיר בין תעשייה (בגן תפן פועלים לא פחות מ-30 מפעלים, חברות הזנק ומפעלים בתחילת דרכם), לבין תרבות, אומנות ויצירה ישראלית.
בין האטרקציות והמוזיאונים שבשטח המוזיאון אפשר למצוא גלריה לאומנות ישראלית, השוכנת במבנה תעשייתי, ובה תערוכות מתחלפות של אומנים ישראלים בכל התחומים (ציור, מולטימדיה, פיסול, הדפס ועוד); גן פסלים מהגדולים בארץ, ובו כ-100 יצירות אומנות של פסלים ישראלים המשתלבות בנוף הגלילי הירוק ומאפשרות לטייל בנחת, לנשום את אוויר ההרים וליהנות מיצירות המשובצות בטבע הגלילי הנפלא; מוזיאון התעשייה, שבו מוצגת ההתפתחות האנושית, מהאדם הקדמון ועד ימינו, עם דגש על ההתפתחות הטכנולוגית המהפכנית של המאה ה-20; אוסף מכוניות עתיקות מהנדירים בארץ ובעולם, ובו כ-40 רכבי אספנות עתיקים, בדגש על עיצוב ייחודי.

ולבסוף מוזיאון מורשת היֵקים, מוזיאון ליהדות דוברת גרמנית, המציג את העבר המפואר של יהודי גרמניה במרכז אירופה עד מלחמת העולם השנייה. יום ביקור במוזיאון הפתוח יפתח בפניכם את הצוהר לכל שכיות החמדה הללו, ויאפשר לכם לחוות יום תרבותי מרתק בצפון הירוק.

יער צרעה: מרוב אומנות לא רואים את היער...

למראית עין, יער צרעה, הממוקם באזור גבעות השפלה בדרך לבית שמש, נראה יער ככל היערות – כזה שתוכלו לסייר בשביליו, לדווש על אופניים ולערוך פיקניק בין צמחיו היפים. אולם ככל שתפלסו את דרככם פנימה, לעומק היער, תגלו נקודות עניין ייחודיות בעלות ערך היסטורי, תרבותי ואומנותי. בין הנקודות אפשר לבקר ביקב צרעה הנודע, לטפס לתצפיות מרהיבות המשקיפות על נוף הרי יהודה וערי גוש דן, להתרשם מ"חניון הפסיפסים" המרשים, ולסייר באתרים ארכיאולוגיים כמו שרידי הכפר הערבי "סרעה", המקום שבו על פי המסורת שכנה העיר המקראית צרעה. ביער צרעה תמצאו מערות, קברים עתיקים, בורות מים ואף מבנים המעידים על קיומו של ענף חקלאות משגשג בצרעה העתיקה. לפי המסורת, באזור זה נולד שמשון הגיבור, ויש המאמינים כי זוג הקברים שנמצא בראש תל צרעה שייך לשמשון ולאביו.
אבל גולת הכותרת הוא ללא ספק "שביל הפסלים", דרך מיוחדת העוברת לאורך היער. מדובר על שביל בן כעשרה קילומטרים, ובו משובצים כ-35 פסלים של אומנים ישראלים, שגילפו גושי סלע והפכו אותם לפסלים סביבתיים מקוריים ומעוררי מחשבה.

הפסלים עוצבו בנושאים שונים, חלקם מתייחסים לעבר המקראי של המקום, וחלקם עוצבו כך שישתלבו בנוף הטבעי של היער. "שביל הפסלים" נחשב למסלול אידיאלי לחובבי אומנות, כמו גם למשפחות ולילדים שיוקסמו מהפיסול המעניין. 

עוד כתבות במגזין

פינת משפחה
למדו כיצד תעצבו את חדר המשפחה שלכם, כך שתוכלו ליהנות מזמן איכות משפחתי נהדר.
הסופר מיני של השנה: רנו קליאו
רנו הפכה להיות מובילת סגמנט הסופר מיני בזכות הדור החמישי של הקליאו. למרות תחרות קשה מאוד, רנו קליאו הצליחה לנצח את המתחרות ולעלות לראש קטגורית הרכב הפופולרית בבריטניה.
עיצוב משרד
סביבת עבודה מעוצבת
השקעה ביצירת סביבת עבודה כיפית לעובדים היא מפתח לשיפור הפרודוקטיביות של העובדים. קבלו חמישה פריטים שיאפשרו לכם להוסיף טוויסט מרענן למשרד.