שיפורים לרכב


הרכב שאנחנו קונים לא תמיד יהיה המוצר המוגמר אליו שאפנו. למעשה, בשנים האחרונות נפוצה אופנה חדשה של שיפורים לרכב. מדובר בשינויים שמוכנסים ברכב במסגרת סדנאות רכב שונות, והופכים את ביצועי הרכב לטובים יותר, או משנים תכונות מסוימות שלו. מול האופנה הזאת, חשוב לשאול מה בכלל מותר לעשות, ובהתאם לכך להבין האם כדאי לבצע שיפורים ברכב, ואילו שיפורים הם בכלל רלוונטיים. ננסה להכיר את התחום הזה מעט יותר לעומק.

שיפורים לרכב – מה זה בכלל אומר?

יתכן שנחשפתם כבר לרעיון של שיפורים לרכב, שפופולרי מאוד בסרטי מכוניות כמו סדרת "מהיר ועצבני". הבסיס הוא יחסית פשוט – לקחת את הרכב כפי שהוא מגיע מהיצרן, ולשנות מרכיבים מסוימים בו או להוסיף מרכיבים אחרים, שמשפרים לכאורה את ביצועיו באופן משמעותי. התהליך הזה קורה בדרך כלל בסדנאות מיוחדות, בהן מכונאים מבצעים את התהליך בצורה מקצועית, ומעניקים לבעל הרכב את הביצועים הגבוהים שעליו הוא חלם. השיפורים הללו יכולים להיות במנוע, בניצול הדלק, במחוונים והשעונים השונים, או אפילו רק ברמה הוויזואלית והאסתטית.

לאילו רכבים ניתן לעשות שיפורים?

ברמה הטכנית, אין רכב שלא ניתן לבצע בו שיפורים כלשהם. אמנם נהוג יותר לחשוב על רכב ספורט משוכלל וחדיש, שבו מבצעים שיפורים בשביל לקחת את יכולותיו לקצה. עם זאת, ניתן לבצע שיפורים ברכבי ספורט בדיוק כפי שניתן לבצע אותם ברכבי קרוסאובר או ברכבי מיני. רכב קרוסאובר כולל מנוע, מחווני דלק, שעונים ומרכיבים אסתטיים בדיוק כמו רכבי ספורט – ולכן גם ניתן לבצע בו את השיפורים הללו אם זה מה שרוצים לעשות. השאלה שיש לשאול אינה באילו רכבים ניתן לבצע שיפורים, אלא האם בכלל צריך ומותר לעשות זאת.

אבל רגע – האם זה בכלל חוקי?

התשובה לשאלה הזאת עלולה להיות קצת מאכזבת עבור מי שמעוניין לשדרג את יכולות הרכב שלו. שדרוגי רכב שמשנים את ההרכב המכאני שלו בכל צורה אסורים לפי החוק בישראל, אלא באישור ישיר של משרד התחבורה. אם אתם רוצים להכניס שיפור כלשהו ברכב שלכם, עליכם לעשות זאת דרך מוסך מורשה שמבצע שיפורים כאלו באופן מאושר ובתיאום מול משרד התחבורה. כמות המוסכים שעונים על הדרישות האלה מצומצמת מאוד. שינויים אסתטיים שונים מותרים לפי החוק בישראל משום שהם לא משנים את ההרכב המכאני של הרכב.

מה הסיכון בביצוע שיפורים לרכב באופן לא מוסדר?

שיפורים לא מאושרים ולא חוקיים לרכב נחשבים למסוכנים מכמה סיבות:

  • חוקית

    רכב עם שיפורים לא מאושרים הוא רכב שמשטרת ישראל ומשרד התחבורה יכולים וצריכים להוריד מהכביש. ביצוע ביקורת על הרכב, במסגרת בדיקה שגרתית (טסט) או בביקורת ייעודית של משרד התחבורה או המשטרה (אם יש חשד שבוצעו שיפורים) - יוביל להורדה של הרכב מהכביש באופן מיידי.
  • ביטוח

    רכב חשמלי הוא המילהלחברת הביטוח שביטחה את הרכב יש יכולת לשלול את האחריות שלה במצב של תאונה או פגיעה, אם בוצעו בו שיפורים שלא פורטו מראש בפוליסת הביטוח של הרכב. חשוב לציין שפוליסת ביטוח רכב סטנדרטית לא כוללת שיפורים כמעט בשום מצב.
  • אחריות יצרן

    במידה ויש על הרכב אחריות מהיבואן או מהמוסך המורשה - האחריות הזאת תוסר מרגע בו בוצעו שיפורים.

אז אילו שיפורים מותרים לפי החוק בישראל?

כאמור, שיפורים שמשנים את ההרכב המכאני של הרכב, אסורים לחלוטין במדינת ישראל. זאת אלא אם התקבל עבורם אישור מפורש ממשרד התחבורה, והדבר מגולם בצורה מפורשת בפוליסת הביטוח ובאחריות על הרכב. האמור תופס גם לגבי שיפורים "מינוריים" כמו הגבהה של הגלגלים ברכבי שטח – גם הפעולה היחסית פופולרית הזו אסורה למעשה. מה שכן מותר לעשות אלו שינויים אסתטיים כמו התקנה של "חצאיות", מגיני רוח או מרכיבים דומים. בנוסף, מותר לשנות צמיגי רכב לצמיגים שמידתם מאושרת על ידי היצרן, וגם כאן יש לקבל אישור מפורש ממשרד התחבורה (שמתקבל לרוב במקרים אלה). עוד דבר שמותר להחליף ולשפר הוא את בולמי הזעזועים של הרכב, במידה ומדובר בבולמים במידות זהות לאלה המקוריות.

אם אתם רוצים לבצע שיפורים אחרים, חשוב לעשות אותם נכון וחוקי

אם החלטתם שאתם רוצים לשפר את הרכב שלכם ולהתקין בו מרכיבים שלא היו בו לפני כן, אל תשאירו מקום לטעויות. מעבר להשלכות החוקיות והכלכליות של ביצוע שיפורים לא חוקיים ולא מוסדרים, חשוב בראש ובראשונה לדאוג לבטיחות שלכם ושל הנוסעים איתכם ברכב. שיפור שמותקן בצורה לא מוסדרת ולא בטיחותית, יכול להוות סכנת חיים של ממש עבור הנוהגים ברכב. זאת בעוד שיפור שמותקן בצורה אחראית ומוסדרת, בהחלט יכול לשדרג לכם את חוויית הנסיעה באופן משמעותי, בלי לפגוע בבטיחות.


עוד כתבות במגזין

רנו מגאן RS CUP

מה הופך את מכונית הספורט מגאן RS CUP לכל כך נחשקת? בדקנו ומצאנו 11 דברים שהופכים אותה למה שהיא.

מהו רכב היברידי?

בשנים האחרונות, נכנסו הרכבים ההיברידיים לשוק הרכב ויצרו בו מהפכה של ממש. מה זה רכב היברידי, איך עובד רכב היברידי ועוד...

מסלולי מרוצים שתוכלו לנהוג בהם

הכירו את מסלולי המרוצים האגדיים באירופה שגם יאפשרו לכם לקחת את מכונית המסלול שלכם למקום הכי טבעי עבורה.