נוסעים ירוק - הקשר בין אנרגיה ירוקה לרכב חשמלי

הכבישים כבר מלאים בהם, השיח מתמקד בהם, והיתרונות שלהם מדברים בעד עצמם - אין ספק שזוהי שעתם היפה של הרכבים החשמליים. ברשימת היתרונות של הרכבים החשמליים בולט ביותר היתרון האקולוגי. מה זה אומר בדיוק? מה הקשר בין רכבים חשמליים לבין אנרגיה ירוקה ומאמצי השמירה על כדור הארץ? אנחנו כאן עם כל מה שצריך לדעת בנושא.

שמירה על הסביבה - צו השעה

אין הרבה נושאים שממוקמים במרכז התודעה בעולם המודרני יותר ממשבר האקלים. התחממות כדור הארץ, זיהום האוויר וכל מה שמוביל אליהם – כולם מצטברים יחד לכדי משבר שמדענים רבים חוששים שהוא עשוי לאיים על עצם קיומנו על הכדור. וכמו תמיד, כדי להתמודד עם האיום, המוח האנושי יוצר פתרונות שיאפשרו לו להמשיך לשמר את אורח חייו המודרני, ולזהם הרבה פחות.

התהליך התחיל כבר לפני עשרות שנים, כאשר כל מה שקשור למחזור פסולת מסוגים שונים הפך לשגרה אצל אזרחים רבים ולאחר מכן גם בקרב ממשלות וארגונים בין לאומיים. אחר כך הגיעו יוזמות של התפלת מים, ניקיון נחלים וחופים, אביזרים מצמצמי זיהום שהוטמעו בכל מכונית ומכשיר חשמלי, ומעבר לאנרגיות מתחדשות לייצור חשמל. כיום, הביטוי המרשים והבולט ביותר להתקדמות האנושית במאמציה לצמצם את זיהום האוויר הוא ככל הנראה רכבים חשמליים.


המהפכה האקולוגית לא פוסחת על עולם הרכב

הרכב הפרטי שלנו הוא חלק מאיתנו, "בילד-אין" בחיי היום יום שלנו, ובאמת שכמעט ואי אפשר לקיים אורח חיים מודרני ואיכותי בלי רכב פרטי צמוד. המציאות הזאת מייצרת אתגר אקולוגי משמעותי, שכן רכבים פרטיים, הם אחד הגורמים התורמים לפליטת גזי חממה מזיקים לאוויר. הבעיה הזאת יצרה צורך ברכבים פרטיים פחות מזהמים, כשמערכות מצמצמות זיהום הוטמעו בכל רכב. עם השנים פותח גם רכב היברידי, המשלב בין מנוע בנזין למנוע חשמלי, ומצמצם משמעותית את צריכת הדלק. השלב הבא, שבעיצומו אנו נמצאים כיום, הוא רכב חשמלי – רכב שפועל אך ורק על מנוע חשמלי, ולא פולט גזים מזהמים כלל. רכבים חשמליים נטענים באמצעות סוללה חשמלית חזקה, ומספקים פתרון איכותי לכל מי שמעוניין להמשיך להיצמד לרכב הפרטי שלו – אבל בלי לזהם את הסביבה. שואלים מה הקשר בין רכב חשמלי לבין שמירה על הסביבה ואנרגיה ירוקה? מגיעה לכם תשובה.


כל היתרונות האקולוגיים של רכבים חשמליים

לרכבים חשמליים יש קשר הדוק לאנרגיה ירוקה, ועל גלגליהם נישאים יתרונות רבים בהיבט האקולוגי. נסקור כמה מהם:

פליטת גזי חממה

מנוע חשמלי עובד במעגל סגור – כלומר, האנרגיה בה הוא משתמש הינה זו האצורה בו, ולא נדרש מקור אנרגיה חיצוני להנעת המנוע. במרבית הרכבים כפי שהיו מוכרים לנו עד לא מזמן, מקור האנרגיה החיצוני הזה היה בנזין או סולר – חומרים ששריפתם מייצרת אנרגיה, אבל גם פולטת לאוויר עשן, שמורכב ברובו מפחמן דו חמצני. אותו פחמן דו חמצני הוא החומר המרכזי המוביל לאפקט החממה ולהתחממות כדור הארץ. אם עשיתם אחד ועוד אחד, אתם כבר מבינים מה התוצאה: רכבים חשמליים מצמצמים את התחממות כדור הארץ באופן משמעותי.

התבססות על אנרגיה מתחדשת

הביקורת המרכזית על רכבים חשמליים מבחינה אקולוגית היא שגם אם הם אינם פולטים גזים מזהמים בעצמם, תכלס - הם צריכים להיטען חשמלית. מרבית החשמל המיוצר בעולם המערבי הוא עדיין חשמל שמיוצר דרך שריפה של אנרגיה מתכלה כמו פחם או גז טבעי. לכן, טעינת הסוללה היא לכאורה מזהמת לא פחות משריפת הדלק במכונית. מה שצריך לזכור הוא, שבפועל העולם משתנה והחשמל הביתי שלנו הופך בהדרגה ליותר ויותר "ירוק". המעבר מפחם לגז טבעי היה רק שלב ראשון (שצמצם זיהום באופן משמעותי בפני עצמו). השלבים הבאים הם מעבר לאנרגיות מתחדשות כמו אנרגיה סולרית, אנרגיית רוח ועוד. הטכנולוגיות הללו קיימות כבר הרבה שנים, אך עד לא מזמן לא נחשבו יעילות דיין לייצור חשמל בכמות המונית. כיום, המצב הזה משתנה, וישנן יותר ויותר תחנות כוח מתחדשות – שיהפכו גם את טעינת הרכב לתהליך שאינו מזהם כלל.

מודעות

הרכב החשמלי הוא לא רק רכב שמאפשר לנו להתנייד מנקודה אחת לאחרת. במידה מסוימת הוא גם סמל או הצהרה. אדם שעובר לרכב חשמלי משדר לסביבה שלו שהוא עושה את המאמץ ותורם את חלקו לשמירה על כדור הארץ, ועם כל רכב כזה שעולה על הכביש המודעות לאנרגיה ירוקה ונקייה גדלה. במאבק לשמירה על כדור הארץ ועל איכות הסביבה, מודעות היא ככל הנראה הדבר שהכי קשה ליצור ולשמר – הרבה יותר מכל טכנולוגיה. ככל שיהיו יותר רכבים חשמליים על הכביש, וככל שהם יהיו איכותיים יותר, יעילים ונגישים יותר – כך המודעות בציבור הרחב לאנרגיה ירוקה ומתחדשת תעלה. זה לא תהליך קצר – אבל בהחלט תהליך הכרחי.


רכב העתיד הופך במהירות לרכב ההווה

לרכבים חשמליים יש עוד שלל יתרונות, שאינם קשורים רק להיותם "ירוקים" ולא מזהמים. מדובר ברכבים משוכללים, שהולכים והופכים ליעילים יותר ולבעלי טווח נסיעה מקסימלי ארוך יותר עם כל שנה שעוברת. בהתאם, אנחנו פוגשים כיום בעוד ועוד עמדות טעינה מסוגים שונים בבתים שלנו, במקומות העבודה ואפילו בתחנות דלק. בהחלט ניתן כבר לומר שמה שתויג בתחילה כ"רכב העתיד" הופך בתהליך מהיר ל"רכב ההווה".

אם אתם שוקלים לעשות את המעבר הזה בעצמכם, שווה לכם לבדוק את הדגמים החשמליים המשוכללים, המתקדמים והירוקים ביותר בשוק, מבית רנו.


עוד כתבות במגזין

טיפים לבטיחות ילדים ברכב

ילדים זה הדבר האהוב והחשוב ביותר שיש לכם בעולם. לפניכם מספר עצות שיעזרו לכם לשמור על בטיחות ילדיכם במהלך הנסיעה.

מדריך לקניית רכב חדש

החלטתם שהגיע הזמן להחליף את הרכב הישן שלכם ברכב חדש לגמרי? החל מתקציב, דרך בטיחות ועד נוחות – כל מה שצריך לדעת לפני קנייה של רכב חדש.

רכב חסכוני בדלק

רבים מאתנו מחפשים רכבים חסכוניים בדלק, שיכולים להקל על ההוצאות החודשיות שלנו באופן משמעותי. אז איך מוצאים רכב חסכוני בדלק?