חסכו וסעו – רכב חסכוני בדלק


להחזיק רכב זה לא עניין זול. מעבר לעלויות של הרכב עצמו, העלויות החודשיות שכרוכות בשימוש באופן קבוע ובנסיעה ברכב יכולות להגיע לאלפי שקלים. במשק בית שמחזיק יותר מרכב אחד - זה רק נעשה יותר ויותר יקר. משום כך, הפתרון שרבים מאיתנו מחפשים הוא רכבים חסכוניים בדלק, שיכולים להקל על ההוצאות החודשיות שלנו באופן משמעותי ולספק לנו אוויר לנשימה. אז איך מוצאים רכב חסכוני בדלק, ועל מה חשוב להקפיד? ננסה לתת לכם את כל המידע הרלוונטי.

מה עושים כשהוצאות הדלק עולות?

לכל משק בית בישראל ובעולם כולו, יש סל הוצאות חודשיות שאיתן צריך להתמודד באופן קבוע. הוצאות הרכב תופסות מקום מרכזי בסל הזה כמעט אצל כל בית ומשפחה, במיוחד במדינת ישראל בה יש בממוצע יותר מרכב אחד בכל משק בית. מחירי הדלק בישראל, למרבה הצער, לעולם לא יהיו זולים מהממוצע בעולם, גם בשל המיקום הגאוגרפי שלנו וגם בשל נסיבות גאו-פוליטיות שונות. משום כך, המטרה של רבים מאיתנו היא לצמצם בהוצאות הדלק באופן עצמאי. אנחנו רוצים לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר, שיאפשרו לנו לנסוע בנוחות בלי להגיע להוצאות חודשיות עצומות על דלק – משימה שיכולה להפוך למסובכת ככל שיש יותר רכבים ונוהגים בבית. לכן, המטרה היא למצוא רכב חסכוני בדלק.


מה זה רכב חסכוני?

רמת החסכוניות של רכבים נמדדת במדד הקרוי צריכת דלק או תצרוכת דלק. מדד זה מספר לנו כמה ק"מ הרכב נוסע לכל ליטר דלק, ולחילופין ניתן גם להציג את מספר הליטרים שהרכב צורך בנסיעה של 100 ק"מ, כפי שהמידע מופיע בנתונים היצרן.

צריכת דלק שנחשבת חסכונית היא של יותר מ-15 ק"מ לליטר דלק, או במילים אחרות של כ-6.5 ליטרים ל-100 ק"מ. כמובן שלא כל סוג רכב יכול להגיע לצריכת דלק כזאת, והדבר תלוי במידה רבה בסוג הרכב ואיכות חלקיו. רכב ספורט, למשל, בו שמים דגש רב יותר על ביצועים לעומת חסכנות, ייחשב כרכב חסכוני יחסית מסוגו אם הוא יגיע לצריכה של כ-13 ק"מ לליטר דלק. חשוב לציין שבמרבית המקרים הצריכה תהיה פחות חסכונית ברכבים אלה.


אז מה אנחנו צריכים לחפש?

בתור התחלה, צריך להבין לאיזו מטרה משמש הרכב, ובהתאם לכך לחפש רכבים עם צריכת דלק חסכונית יותר.

אם אתם מחפשים רכב לנסיעה עירונית רגילה, בו בדרך כלל לא ייסעו יותר מאדם אחד או שניים - יהיה נכון לכוון אל רכב מיני או סופר מיני. רכב קטן וחסכוני מומלץ. בקטגוריה הזאת, הוא רנו קליאו, עם צריכת דלק של כ-5.7 ליטר ל-100 ק"מ נסיעה*.צריכת הדלק מתייחסת לדגם רנו קליאו 1.0 ליטר בנזין אוטומטי ZEN

אם אתם מחפשים רכב משפחתי, שעתיד לשמש אתכם לנסיעות ארוכות ולהיות נוח מספיק לנסיעה בתפוסה מלאה, הרי שהחיפוש כבר משתנה ברמת ההגדרות שלו. במצב זה, צריכת דלק של כ-14 ק"מ לליטר בממוצע תיחשב כצריכה חסכונית ומעולה.


מה עושים אם לא רוצים להתפשר על ביצועים?

חובבי הרכבים והנסיעות בוודאי חושבים לעצמם בשלב זה, שחסכוניות בדלק טומנת בחובה פשרה מסוימת על איכות הביצועים של הרכב. אז זהו שלא, זה כבר ממש לא המצב – כיום בהחלט ניתן למצוא גם רכבים עם ביצועי כביש ואפילו שטח ברמה גבוהה מאוד, גם בצריכת דלק חסכונית יחסית. אמנם מדובר ברכבים יותר יקרים, אך בהחלט יתכן שההשקעה הזו תהיה משתלמת במחשבה על מחירי הדלק. עוד אפשרות היא כמובן לעבור לרכבים מסוג אחר, שחוסכים בדלק בעצם מהותם, כששתי האפשרויות המובילות בשוק כיום הן רכבים היברידיים ורכבים חשמליים.


האם כדאי להשקיע ברכב היברידי או חשמלי?

צריך להסתכל על רכבים היברידיים וחשמליים בנפרד, ולהבין את היתרונות ואת החיסכון שנפיק מכל אחד מהם:

  • רכב היברידי

    רכב היברידי הוא רכב שמשלב בין מנוע בנזין רגיל לבין מנוע חשמלי, ומנצל את היכולות של כל אחד מהם עבור מקטעי נסיעה שונים בהתאם לנדרש. רכב היברידי הוא בעל יתרון משמעותי בצריכת דלק, במיוחד בנסיעה עירונית. צריכת הדלק שלהם יכולה להגיע עד 40 ק"מ לליטר דלק, וזה ללא ספק שינוי משמעותי ומורגש בהוצאות החודשיות. עם זאת, יש להם גם חסרונות – ישנם דגמים בעלי ביצועים מוגבלים, הרכב כבד יותר כך שצריכת הדלק במקטעים בהם מנוע הבנזין עובד גדלה, והרכבים עצמם יקרים יותר.
  • רכב חשמלי

    רכב חשמלי הוא המילה האחרונה בחיסכון בדלק ובשמירה על איכות הסביבה, כשהוא מתבסס על מנוע חשמלי נטען בלבד, אותו צריך לטעון באמצעות עמדת טעינה ייעודית. כאן אנחנו אמנם חוסכים לחלוטין את הצורך בדלק, אך נרגיש את ההבדל בעלויות החשמל החודשיות עד מהרה. הרכבים עצמם הם יקרים למדי, ועדיין אין מגוון עצום של דגמים חשמליים של כל יצרניות הרכב, ויתכן שהחיסכון בדלק יתקזז עם עלויות החשמל ועלויות הרכב עצמו.

לצמצם בהוצאות הדלק ולהרגיש את השינוי בכיס

כפי שניתן להבין, יש לא מעט אפשרויות אטרקטיביות לחיסכון בעלויות הדלק החודשיות. מה שברור הוא שחשוב לבחור את הרכב הנכון עבור הצרכים שלכם. כיום תוכלו לא להתפשר על סוג הרכב ואיכות הביצועים שלו, ועדיין לחסוך עשרות אלפי שקלים בשנה באמצעות רכב עם צריכת דלק חסכונית ואיכותית.


עוד כתבות במגזין

מהו רכב היברידי?

בשנים האחרונות, נכנסו הרכבים ההיברידיים לשוק הרכב ויצרו בו מהפכה של ממש. מה זה רכב היברידי, איך עובד רכב היברידי ועוד...

טיפים מוכחים להפחתת צריכת הדלק

שינויים קטנים בהרגלי הנהיגה יכולים לחסוך לנו הרבה דלק, והינה שבעה כאלה שתוכלו ליישם מייד.

5 כללים לניצול מרבי של זמן נסיעת המבחן

נסיעת מבחן היא קצרה מאוד. זה אומר שאתם צריכים לבוא אליה ממוקדים ולנצל את הזמן היטב. הנה כמה כללים שיסייעו לכם במשימה.