אחת ולתמיד - מהו רכב היברידי?


בשנים האחרונות, נכנסו הרכבים ההיברידיים לשוק הרכב ויצרו בו מהפכה של ממש. נדמה כאילו אנחנו שומעים על רכבים היברידיים ורואים דגמים חדשים ופרסומות בהן הם מככבים על בסיס יום-יומי. עבור אלה מכם שאינם מכירים את הרכבים הללו, הדבר בוודאי מעלה שאלות. ננסה לענות על השאלות האלה יחד, ולהבין מה זה רכב היברידי, איך עובד רכב היברידי, מה מייחד מנוע היברידי לעומת המנועים המוכרים לנו ברכבי בנזין, ועוד... הכל כאן. 

שמענו את המונח "היברידי" לא מעט – אבל מה זה אומר?

ברמת הפירוש המילולי והיבש ביותר, המונח "היברידי" מתאר בלועזית כלאיים – כלומר שילוב בין אלמנטים שונים ליצירת גוף אחיד. עם השנים, החלו לחשוב בעולם הרכב על אפשרות להפוך את הרכבים שלנו לבעלי הנעה היברידית. במילים אחרות, הנעה שמבוססת לא רק על מנוע הבנזין המוכר לנו, שנמצא בשימוש נרחב כמאה שנים כמעט בכל סוגי הרכבים בשוק הפרטי, אלא גם על מנוע חשמלי שעובד יחד איתו ומאפשר לרכב לפעול בצורה חסכונית ונקייה יותר. כעת נבין מה זה רכב היברידי, ונכיר את שיטת העבודה של מנוע היברידי.

מה זה רכב היברידי?

רכב היברידי הוא רכב שכולל בתוכו שיטה של הנעה היברידית, המבוססת לא על מנוע אחד אלא על שני מנועים. תחת מכסה המנוע של הרכב ההיברידי נמצא מנוע הבנזין הרגיל, אך בצמוד אליו גם מנוע חשמלי נטען. הרכב ההיברידי מונע בכוח שני המנועים הללו, כשהמנוע המתאים ביותר לאופי הנסיעה בכל רגע נתון הוא המנוע שתנועת הרכב מתבססת עליו. כמו שניתן להבין, בשביל להבין מהו רכב היברידי, צריך להבין איך עובד רכב היברידי, וליתר דיוק כיצד המנוע ההיברידי מחליף בין סוגי ההנעה ושולט ברכב בצורה יעילה.

איך עובד מנוע היברידי, ואיך זה שונה ממכוניות רגילות?

אז הבנו מה זה מנוע היברידי – שני מנועים, חשמלי ובנזין, שעובדים יחד להנעת הרכב בצורה יעילה. המנוע ההיברידי, על מרכיביו השונים, מחובר למערכת שליטה מרכזית ברכב, הקרויה גם מחשב הרכב או לעתים "מוח" הרכב. אותה מערכת יודעת לנתח את אופי הנסיעה בכל רגע נתון, ובהתאם לכך להחליף בין נסיעה המבוססת על מנוע הבנזין לבין נסיעה המבוססת על המנוע החשמלי. כך, למשל, בנסיעה עירונית במהירויות נמוכות ועם עצירות רבות, המנוע שיעבוד באופן כמעט בלעדי הוא המנוע החשמלי. לעומת זאת, בנסיעות בתוואי שטח קשה ו/או במהירות גבוהה, מנוע הבנזין הוא זה שישקיע את מירב האנרגיה בנסיעה. ההחלפה בין השניים מתבצעת באופן אוטומטי ולא דורשת מיומנות של הנהג. בנוסף, המנוע החשמלי מחובר למנוע הבנזין ונטען ממנו תוך כדי הנסיעה. ניתן להבין שמדובר בהבדל תהומי מרכבים רגילים, המבוססים באופן מלא על מנוע הבנזין ועל הנעה בדלק יקר ומזהם. המנוע ההיברידי מנצל הנעה חשמלית עבור נסיעות בהן היא יעילה לא פחות, ואפילו יותר, מהנעה בבנזין. כך הוא הופך את כל חוויית הנסיעה ברכב ליעילה וחסכונית הרבה יותר.

האם הרכב ההיברידי באמת חסכוני יותר?

התשובה לכך היא חד משמעית כן. אמנם רכבים היברידיים הם ככלל יקרים יותר במחיר המחירון שלהם מרכבים "רגילים", אך ההוצאות הכרוכות באחזקתם נמוכות באופן משמעותי מרכבי בנזין לאורך תקופת השימוש בהם. החיסכון הזה מתבטא קודם כל בצריכת הדלק – מכיוון שחלק גדול מהנסיעה ברכב ההיברידי מבוססת על מנוע חשמלי נטען (בחלק מהדגמים אך ורק על ידי מנוע הבנזין, בדגמים אחרים ניתן גם לטעון את המנוע החשמלי משקע), כמות הקילומטרים שנוסעים בין תדלוק לתדלוק עולה באופן משמעותי מאוד. מדובר בחיסכון שיכול להגיע לאלפי שקלים בחודש, עבור רכבים שנוסעים בהיקף שדורש תדלוק פעמיים או שלוש בשבוע. בנוסף, מתוך רצון ממשלתי לעודד כלי רכב נקיים ואקולוגיים יותר, רכבים היברידיים נהנים ממיסוי נמוך מרכבי בנזין, וברשויות מקומיות שונות הם זוכים להטבות שונות (כמו חניה בכחול-לבן בחינם). כך, הרכב ההיברידי מגלם חיסכון משמעותי מאוד בשימוש עיקרי לאורך זמן.

איך פועלת הסוללה החשמלית ברכב ההיברידי?

ראשית, חשוב להבין שישנם שני סוגים של סוללות חשמליות ברכבים היברידיים. הסוג הראשון והנפוץ יותר הוא של סוללות שפועלות באופן מקבילי יחד עם מנוע הבנזין, כשמערכת השליטה הממוחשבת יודעת להחליף ביניהם ולהשתמש בכוח ההנעה של המנוע המתאים ביותר באותו הרגע. הסוג השני הוא של סוללות שפועלות באופן מקבילי, כשמנוע הבנזין הוא זה שמונע ראשון, והוא משמש אך ורק לטעינתן והן אלה ששולטות ברכב באופן מלא. בכל מקרה, בשני סוגי הסוללות, טעינת הסוללה החשמלית על ידי מנוע הבנזין ברכב ההיברידי היא אחד המרכיבים הבסיסיים ביותר בעבודתה. במהירויות נסיעה נמוכות יחסית, בנסיעות עם עצירות רבות ובאופן כללי בסביבה עירונית – ייתכנו נסיעות בהן מנוע הבנזין לא יפעל כמעט כלל.

למי מתאים רכב היברידי, ובאילו מצבים הוא מומלץ?

רכב היברידי הוא פתרון מעולה עבור הסביבה המודרנית בה אנו חיים. הוא מתאים מאוד לאנשים שנוסעים בסביבה עירונית או בין-עירונית עמוסה באופן יום יומי, ומעוניינים לחסוך באופן משמעותי הן בעלויות הדלק והן בכמות זיהום האוויר שהם מייצרים. חשוב לציין גם שרכבים היברידיים הם ברוב המקרים רכבים מהשורה הראשונה של יצרניות הרכב השונות - מה שהופך אותם לחדישים ומשוכללים מאוד בכל מקרה, ואת הנסיעה והנהיגה בהן לחוויה נעימה מאוד. אין ספק שההוצאה הראשונית עבורם גבוהה יותר – אך היתרונות שלהם מחפים על החיסרון הזה באופן משמעותי. החיסכון שאנחנו יוצרים מהשימוש בהם לאורך זמן, מגמד את הפרש העלויות אל מול רכב חדש שאינו היברידי.
עכשיו, כשאתם יודעים טוב יותר מה זה רכב היברידי ואיך הוא עובד, תוכלו להבין האם מדובר ברכב המתאים ביותר לצרכים שלכם, ולהשקיע ברכב חסכוני, עוצמתי ויעיל במיוחד.

עוד כתבות במגזין

רכב חסכוני בדלק

רבים מאתנו מחפשים רכבים חסכוניים בדלק, שיכולים להקל על ההוצאות החודשיות שלנו באופן משמעותי. אז איך מוצאים רכב חסכוני בדלק?

5 כללים לניצול מרבי של זמן נסיעת המבחן

נסיעת מבחן היא קצרה מאוד. זה אומר שאתם צריכים לבוא אליה ממוקדים ולנצל את הזמן היטב. הנה כמה כללים שיסייעו לכם במשימה.

טיפים מוכחים להפחתת צריכת הדלק

שינויים קטנים בהרגלי הנהיגה יכולים לחסוך לנו הרבה דלק, והינה שבעה כאלה שתוכלו ליישם מייד.