הבונים הירוקים: חמישה מבנים בעיצוב ירוק

בנייה ירוקה כבר מזמן הפסיקה להיות עניין של ארגוני איכות סביבה. בנייה ירוקה היא לא רק ידידותית לסביבה אלא גם יכולה לחסוך הרבה אנרגיה וכסף, להיות ידידותית למשתמש ואפילו להיראות ממש טוב. הינה חמישה מבנים שמיישמים עיצוב ירוק בדרכים מקוריות ומנצלים אור, אוויר, מים, אנרגיה וגינון בצורה חכמה .

אור: בניין מזרחי טפחות בלוד

בניין מזרחי טפחות נבחר לבניין ירוק מצטיין לפי התקן הישראלי לבנייה ירוקה. אחת הסיבות לכך היא השימוש החכם בתאורה, שכן הבניין תוכנן כך שמתאפשר ניצול אופטימלי של התאורה הטבעית בחלל המשרדים. אחת הדרכים לשימוש חכם באור, במבנה המשתרע על פני 25,000 מ"ר, היא התקנת "מדפי אור" בחללי המשרדים. מדפי אור הם רכיבים המותקנים על פתחי החלונות מהצד החיצוני שלהם, לצורך שליטה על אופן כניסת האור לחדר. הזווית שבה מותקנים הרכיבים, והחומר מחזיר האור שממנו הם עשויים, יכולים לכוון את קרני האור אל עבר התקרה במקום אל משטחי העבודה וכך מחדירים אור רך ונעים אל החדרים, שמתפזר בו בצורה אחידה ללא צורך בהארת החדר בחשמל. שיטה נוספת לחיסכון בתאורה שבה נקטו בבניין זה היא מיקום החניות במבנה שנמצא מעל פני הקרקע, מה שמאפשר כניסת אור טבעי אליו וחיסכון בתאורה.

אוויר: בניין ביה"ס ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב

נאה דורש ונאה מקיים. בניין בית הספר ללימודי הסביבה על שם פורטר באוניברסיטת תל-אביב אכן מיישם עקרונות של בנייה סביבתית. למעשה, זהו הבניין הירוק ביותר בישראל, שעמד גם בתקנים בינלאומיים מחמירים, והדבר ניכר בעיצוב החכם שלו, המתחשב בתנאי הסביבה ומנצל אותם. אחד התחומים שבהם ניכרת הבנייה הירוקה בבניין זה הוא מערכת הקירור היעילה שלו. מערכת הקירור משלבת כמה אמצעים אשר מביאים לכך שהשימוש בחשמל לצורך קירור הוא מינימלי עד אפסי. אחד האמצעים הוא תעלות מיזוג עילי של קומת המרתף והכניסה, אשר מובילות מים קרים לצינון החלל.

אמצעי אחר הוא עיצוב של פתחי מיזוג מיוחדים המעצימים את זרימת האוויר הקר וגם צינורות מים תת רצפתיים. בנוסף לאמצעים החדשניים, בבניין יש ניצול אופטימלי של תנאי הסביבה כמו העובדה שהמבנה ממוקם על רכס ומגיעה אליו זרימת אוויר מן הים. רוח קרירה זו אינה מבוזבזת אלא מהווה חלק מהקירור.

מים: בניין אינטל בחיפה

בניין אינטל בחיפה, שנחנך ב-2010, הוא מבנה התעשייה הראשון שעמד בתקנים ישראליים ובינלאומיים לבנייה ירוקה. בבניין אינטל מצאו כמה דרכים לעיצוב סביבה ירוקה שגם תורמת לחיסכון באנרגיה ובמים. כך, למשל, על גג הבניין וסביבו יש צמחייה רבה היוצרת סביבת עבודה ירוקה.

אבל העיצוב הירוק לא נגמר רק במראה עיניים, שכן הגינה מהווה גורם מבודד שמפחית את החום בבניין. הצמחייה אומנם דורשת השקיה, אך בקרת השקיה ובחירת סוגי הצמחים המתאימים, כפי שנעשה באינטל, חוסכות כ-55% בצריכת המים להשקיה בקיץ ביחס לממוצע הארצי. בנוסף, מי העיבוי שמייצרות מערכות הקירור של הבניין ומגיעים לכמות של כ-20 מ"ק ליום מנוקזים ומשמשים להשקיה. דרך נוספת לחיסכון במים בבניין היא התקנת מערכות סניטציה כמו ברזים, מקלחות וניאגרות חסכוניות במים.

אנרגיה: בניין טלוס גארדן, ונקובר, קנדה

טלוס גארדן שבוונקובר הוא מתחם ענק הכולל מגדלי משרדים, מגורים וקניות, אך את האנרגיה הרבה הדרושה לתפקודו הוא מייצר בעצמו. ייצור האנרגיה נעשה באמצעות מערכת אנרגיה מחוזית האוגרת חום הנפלט מן המבנה הסמוך – מרכז מידע גדול שבו פועלים מאות מחשבים ואמצעי תקשורת הפולטים חום רב. חום זה נאגר ומשמש לחימום ולקירור המשרדים שבמתחם. בנוסף, מותקנים ברחבי המתחם לא פחות מ-300 פאנלים סולאריים הקולטים את אור השמש וממירים אותו לאנרגיה ירוקה. מערכת הפאנלים של טלוס גארדן נחשבת למערכת הפאנלים הסולאריים הגדולה והמשמעותית ביותר בוונקובר וכל מערכות המבנים בנויות באופן שימצה את מלוא הפוטנציאל של האנרגיה המיוצרת.

ירוק בעיניים וחיסכון באדמה: דיזנגוף סנטר

דיזנגוף סנטר הוא מבנה שמאז ומתמיד היה משונה וחריג. כל מי שביקר בו הצליח להתבלבל בין הקומות או בין שני צידי המבנה, אך פחות אנשים מכירים את הגג של המתחם. על אף היותו מרכז קניות אורבני לחלוטין, על הגג של דיזנגוף סנטר הוקם מתחם חקלאות ירוק וייחודי המסמל את החקלאות של המחר – לא עוד בזבוז של שטחים עצומים ובירוא יערות על מנת לספק לעצמנו ירקות ותבלינים, אלא גידולים הגדלים ללא צורך באדמה. הגג משמש גם מתחם הדרכה המעביר סדנאות כיצד לגדל ירקות ותבלינים בשיטות המתקדמות של הידרופוניקה ואקוופוניקה, שיטות החוסכות לא רק בשטחי אדמה אלא גם במים ובצורך בהדברה כימית. הירקות בגינה משווקים למסעדות ולירקנים בסביבתו של דיזנגוף סנטר, מה שהופך אותו לסוג של גינה קהילתית.
לא את כל האלמנטים של בנייה ירוקה אפשר לשלב בבנייה קיימת, אך כל אחד מאיתנו יכול להיות ירוק יותר. גינת תבלינים ביתית, למשל, תוסיף לנו עיצוב ירוק בעיניים, אורגניות למזון וכיף משפחתי לכולם. ואם תפנו את צינור ניקוז המים של המזגן אל הגינה, תחסכו גם במים.

עוד כתבות במגזין

טיפים מוכחים להפחתת צריכת הדלק

שינויים קטנים בהרגלי הנהיגה יכולים לחסוך לנו הרבה דלק, והינה שבעה כאלה שתוכלו ליישם מייד.

טיפים חשובים לנסיעה בטוחה

הכבישים בישראל יכולים להפוך למרחב מסוכן עבור נהג לא מיומן וסביבתו, ולכן חשוב להקפיד מאוד על נסיעה בטוחה. קבלו חמישה טיפים חיוניים לנסיעה בטוחה.

5 כללים לניצול מרבי של זמן נסיעת המבחן

נסיעת מבחן היא קצרה מאוד. זה אומר שאתם צריכים לבוא אליה ממוקדים ולנצל את הזמן היטב. הנה כמה כללים שיסייעו לכם במשימה.