5 טיפים חשובים לנסיעה בטוחה

כשאנחנו נכנסים לרכב שלנו, ובמיוחד כשמדובר ברכב המשפחתי בו אנו נוסעים עם ילדינו -אוצרותינו - בטיחות נמצאת בראש סדר העדיפויות שלנו. הכבישים הישראלים יכולים להפוך, לא פעם, למרחב מסוכן מאוד עבור נהג לא מיומן ועבור סביבתו, ולכן חשוב להקפיד מאוד על נסיעה בטוחה על כל היבטיה. אבל איך מיישמים בפועל הקפדה שכזאת, ומה עושים בשביל לנסוע בצורה הבטוחה ביותר? קבלו חמישה טיפים חיוניים ו... סעו על זה.

בנסיעה ברכב, בטיחות נמצאת מעל לכל

אין דבר חשוב יותר מבטיחות על הכביש. למרבה הצער, אנחנו יודעים עד כמה הכביש יכול להיות מסוכן. מדי שנה נהרגים מאות אנשים בישראל כתוצאה מתאונות דרכים, ועוד אלפים נפצעים ברמות חומרה שונות. לכן, התפקיד שלנו כהורים וכנהגים אחראיים הוא תמיד להקפיד באופן מקסימלי על נסיעה בטוחה - מהרגע בו אנו נכנסים אל הרכב ועד הרגע שבו אנחנו יוצאים ממנו.

כמובן שחלק משמעותי מכך הוא גם בחירה ברכב הנכון. אין ספק שעם רכב משפחתי בטיחותי אנחנו נרגיש בטוחים יותר לעומת נהיגה ברכבי ספורט מהירים ומסוכנים, ועדיין - בכל סוג של רכב ובכל רמת בטיחות, הגורם המשמעותי ביותר עבור בטיחות הנסיעה הוא הנהג והנוסעים. לכן, חשוב להכיר כמה טיפים לנסיעה בטוחה ונעימה ברכב, כולל בטיחות ילדים ברכב על כל המשתמע ממנה.


טיפ 1: נסיעה מתוכננת היא נסיעה ברמת בטיחות גבוהה יותר

נסיעה בטוחה היא נסיעה מתוכננת, וככל שהנסיעה ארוכה יותר, כך חשוב יותר לתכנן אותה על מנת שהיא תהיה בטיחותית. כשאתם עולים על ההגה ויודעים שיש לכם נסיעה של יותר משעה, כדאי מאוד לתכנן מבעוד מועד את מסלול הנסיעה, את נקודות העצירה השונות על הדרך, ולהכין את הרכב עצמו לנסיעה משפחתית בסדר גודל כזה. לא כדאי לסמוך על המזל ועל הדרך ולקוות שיהיו תחנות עצירה מתאימות לאורכה. חשוב מאוד להבין היכן נמצאות תחנות העצירה האלה ולכוון את עצמנו אליהן עוד לפני שאנחנו מגיעים ליעד. כל מחקר שנעשה בנושא, מצביע על כך שעצירות מתוכננות באורך מתאים מפחיתות באופן משמעותי מאוד את הסיכון להירדמות על ההגה ואפילו לטעויות על הכביש.

מבחינת ההכנה של הרכב, במיוחד כשאנחנו בנסיעה משפחתית ממושכת, חשוב מאוד לצייד אותו בכל מה שנחוץ על מנת להעסיק את הילדים, ולספק להורים את מה שנחוץ להם לאורך הנסיעה – ניגע בכך בהרחבה בהמשך.


טיפ 2: מצמצמים לאפס כל עיסוק אפשרי שאינו הנהיגה ברכב

הסחות דעת הן גורמים מרכזיים ושכיחים מאין כמותם לתאונות דרכים. מסיחי הדעת השכיחים ביותר הם כמובן הטלפונים הניידים שלנו. אמנם הם מהווים חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים, ומכילים גם פונקציות לנהגים, אך לעתים קרובות מדי הם גם מהווים סכנת חיים של ממש.

עיסוק בטלפון הנייד במהלך הנסיעה הוא פשוט מתכון לתאונה, ולכן גם את מערכת הניווט רצוי ונדרש לכייל עוד לפני תחילת הנסיעה. גם התעסקות ברדיו או במערכת השמע של האוטו יכולה להוות הסחת דעת. לפיכך, אם אתם יודעים מראש שנכונה לכם נסיעה ארוכה, מומלץ להכין מלכתחילה את רשימת ההשמעה לנסיעה או להפעיל מראש את תחנת הרדיו האהובה עליכם.


טיפ 3: בטיחות ילדים ברכב מתחילה ברכב שמתאים לצרכיהם

הנושא של בטיחות ילדים ברכב, ובמיוחד של נסיעה עם תינוק ברכב בצורה בטוחה, הוא אחד החשובים ביותר בכל מה שנוגע לבטיחות בדרכים. הטיפים שלנו בהקשר זה הם קודם כל טכניים: חשוב לוודא שכיסאות הילדים ברכב תואמים לגיל ולגודל שלהם, ושהם רתומים היטב לחגורות הבטיחות של המושב או של כיסא הילדים. הילדים צריכים להישאר חגורים לאורך כל הנסיעה, וילד מתחת לגודל המתאים לא יכול לשבת במושב הקדמי.

עם זאת, נסיעה בטוחה עם ילדים היא יותר מהמושב והחגורה. חלק לא קטן ממנה בא לידי ביטוי ביכולת של הילדים להעסיק את עצמם, ולא ליצור מטרד במהלך הנסיעה. רכב מותאם לילדים הוא כזה שעונה לצרכים שלהם - שמכינים בו מראש שתייה ומזון כפי שנחוץ לילדים בנסיעה ארוכה, ספר או חוברת צביעה, ואולי אפילו טאבלט או טלפון שיעסיקו אותם (בהתאם להעדפות שלכם כהורים).


טיפ 4: חשוב לוודא שלנהג או הנהגת יש כל מה שעשוי להיות נחוץ להם

אחרי שדאגנו לצרכי הילדים, חשוב כמובן לדאוג גם לצרכי הנהג או הנהגת. אתם מכירים את עצמכם הכי טוב, ויודעים מה בדרך כלל עשוי להידרש לכם במהלך ישיבה ארוכה ונהיגה ארוכה ברכב. אם אתם יודעים שאתם זקוקים לקפה או לשתייה קרה - הכינו אותם מראש. אם אתם מסוג האנשים שחייבים את מוזיקת הנסיעות שלהם לפני שהם יוצאים לדרך - כדאי שתהיה לכם רשימת השמעה מוכנה באפליקציה החביבה עליכם. ככל שתהיו קשובים יותר לעצמכם, לצרכים הפיזיים שלכם ולמצוקות שעולות במהלך הנהיגה - כך תוכלו לתכנן את הנסיעה מראש בצורה טובה יותר.


טיפ 5: נסיעה נעימה ונוחה היא בטוחה יותר

נוחות היא מפתח חשוב מאין כמותו ביצירת סביבה בטוחה בנסיעה. ככל שהרכב שלכם יהיה נוח יותר, נקי ונעים יותר, כך הנסיעה שלכם בו תעורר פחות סטרס וחוסר נוחות, שיכולים להוביל בתורם לטעויות על הכביש. לכן, חשוב מאוד לשמור על הרכב היטב, לנקות אותו באופן תקופתי, לפנות ממנו אשפה וזבל ולוודא שאנחנו לא סוחבים איתו תקלות קטנות ומעיקות, שיכולות להפוך לבעיות גדולות ומסוכנות. הקפדה על איכות הנסיעה ברכב היא השקעה בבטיחות הנסיעה בו, ואסור להתפשר על פחות מכך אפילו במעט, במיוחד כשאנחנו נוסעים עם כל המשפחה והילדים.

עם רכב בטיחותי לכל המשפחה, ועם הקפדה על כמה טיפים בסיסיים לנסיעה ברמה בטיחותית גבוהה יותר, כל נסיעה עשויה להיות חוויה נעימה ובעיקר לא מסוכנת.


עוד כתבות במגזין

טיפים לבטיחות ילדים ברכב

ילדים זה הדבר האהוב והחשוב ביותר שיש לכם בעולם. לפניכם מספר עצות שיעזרו לכם לשמור על בטיחות ילדיכם במהלך הנסיעה.

מדריך לקניית רכב חדש

החלטתם שהגיע הזמן להחליף את הרכב הישן שלכם ברכב חדש לגמרי? החל מתקציב, דרך בטיחות ועד נוחות – כל מה שצריך לדעת לפני קנייה של רכב חדש.

רכב חסכוני בדלק

רבים מאתנו מחפשים רכבים חסכוניים בדלק, שיכולים להקל על ההוצאות החודשיות שלנו באופן משמעותי. אז איך מוצאים רכב חסכוני בדלק?