דיזל מול בנזין - ראש בראש


מתכננים לקנות רכב חדש? בין הגורמים השונים שמשפיעים על קניית הרכב, כמו נוחות, מראה, בטיחות ועלות כספית, ישנו גורם אחד שנמצא מתחת לפני השטח, או יותר נכון, מתחת למכסה המנוע. רכבים רבים מובדלים במנועי דיזל או במנועי בנזין, אך מה למעשה ההבדל ביניהם? העמדנו במבחן את מנועי הדיזל והבנזין אחד מול השני ויצאנו לברר.

מה זה מנוע דיזל ומנוע בנזין?

מנוע דיזל הוא מנוע מסוג בעירה פנימית, כלומר מנוע שהדלק שזורם בתוכו נשרף והופך לאנרגיית חום. אנרגיית החום היא זו שבאמצעותה מבצע המנוע את עבודתו. השריפה מתרחשת באמצעות אוויר חם, שמתחמם בתהליך של דחיסה, המתבצע על ידי הבוכנה והצילינדר. המגע של האוויר החם בסולר, הדלק שמניע כל רכב דיזל, זה מה שיוצר את הבעירה.

עיקרון הפעולה של מנוע בנזין דומה לזה של מנוע הדיזל, אך הוא מובדל ממנו במעט. גם מנוע הבנזין הוא מנוע מסוג בעירה פנימית. מנוע הבנזין קרוי כך על שם הדלק שמשמש אותו. הצילינדר יונק אל תוך המנוע תערובת משולבת של בנזין ואוויר, שעוברים דחיסה באמצעות הבוכנה. הבעירה נוצרת על ידי ניצוץ שחשמלי שמצית את התערובת.

אמינות המנוע

לאחר שהבנו איך כל מנוע עובד, נוכל התייחס ליתרונות ולחסרונות השונים של כל אחד מהם ולהסביר אותם בצורה מובנת יותר. כאשר אנו מדברים על פרמטר של אמינות המנוע, אנו מתייחסים לתוחלת החיים של המנוע ולכמות הטיפולים שכל מנוע צפוי לעבור.

באופן כללי, מנועי הדיזל נחשבים לאמינים יותר. בממוצע, רכב הדיזל יכול לעבור כ-500,000 ק"מ לפני שהמנוע שלו יידרש לשיפוץ, בעוד שרכב הבנזין יכול לעבור בממוצע כ-300,000 ק"מ לפני שיהיה צורך בשיפוץ המנוע. עם זאת, הטיפול במנוע דיזל נחשב ליקר יותר. כמו כן, יש במנוע הדיזל מרכיבים שונים שזקוקים לתחזוקה תדירה יותר, פרמטר אותו יש לקחת בחשבון.

לשטח ולאזור עירוני

אוהבים לנסוע בשטח? או שאולי אתם מעדיפים דווקא להישאר בכבישים העירוניים? באופן עקרוני, ניתן לנסוע גם עם רכבי דיזל וגם עם רכבי בנזין בשטח ובאזור עירוני, אך לכל רכב יש יתרונות לסוג נסיעה מסוים.

רוב רכבי השטח הפופולאריים, כמו טנדרים או ג'יפים, הם בעלי מנוע דיזל. מנוע הדיזל נחשב למנוע עם פעולה חזקה יותר, מה שגורם ליצרני הרכב לבנות סביבו רכבים המתאימים לנסיעה בשטח. מנוע הבנזין לעומת זאת נחשב למעודן יותר, כך שקל לבנות סביבו דגמים שמתאימים למשפחות ולכבישים עירוניים.

על איזה דלק משלמים יותר?

דלק מהווה הוצאה קבועה שמרוקנת את הכיס של כולנו. בעידן בו צצים רכבים חסכוניים בדלק, כמו רכבים חשמליים ורכבי SUV, התשלום על הדלק יכול להוות שיקול חשוב בהעדפת רכב דיזל או בנזין.

נכון לאוגוסט 22, מחיר בנזין 95 בישראל עומד על מחיר קבוע של 6.79 שקלים לליטר, בעוד שמחיר סולר משתנה בין תחנות הדלק ונע בין 10 ל-17 שקלים לליטר. למרות זאת, מנועי הדיזל חוסכים יותר דלק. רכב דיזל ממוצע מסוגל לעבור כ-16 ק"מ באמצעות ליטר דלק, בעוד שרכב בנזין ממוצע יעבור כ-12 ק"מ באמצעות ליטר דלק אחד.

שמירה על הסביבה

מה לגבי איכות הסביבה? במבחן הזה, שני הרכבים לא מצטיינים במיוחד. רכבי הדיזל והבנזין נחשבים למזהמים, מכיוון שבתהליך הבעירה שציינו מקודם, המתרחש בשני המנועים, נפלטים לאוויר גזי חממה. למרות שבשני הרכבים נפלטים גזי חממה, אם נשרוף ליטר בנזין וליטר סולר, ייפלטו יותר גזים כאלו מליטר הסולר.

פרט לאלו, ממנוע הדיזל נפלטים חומרים מזהמים שונים, כך שבמידה ואתם תוהים איזה רכב מזהם פחות – התשובה היא רכבי הבנזין. ישנם רכבי בנזין הפועלים בצורה היברידית, כלומר שבנוסף למנוע הבנזין קיימות סוללות הטוענות את עצמן ומספקות אנרגיה לרכב, מה שמוריד באופן דרסטי את רמת הזיהום.

איזה רכבים יקרים יותר?

התשובה לשאלה זו היא לא חד משמעית. באופן כללי, רכבי הדיזל החדשים נחשבים ליקרים יותר מרכבי הבנזין החדשים. כאשר מדובר על רכבי יד שנייה, חשוב לזכור שמכיוון שמנוע הדיזל נחשב לכזה שמסוגל לשמור על עצמו לזמן רב, רכבי דיזל נמכרים ביד שנייה לאחר זמן ממושך יותר, מה שהופך אותם לזולים יותר מרכבי הבנזין שנמכרים ביד שנייה.

למרות זאת, חשוב לזכור כמה נקודות שיכולות להשפיע על ההיבט הכספי. ייתכנו הבדלים במחירים בין רכבי הדיזל לרכבי הבנזין, שנובעים בין היתר גם מחברת הרכב, סוג הדגם וסיווג המכונית.

מה שמתאים לכם


אז מה עדיף, דיזל או בנזין? בסופו של דבר, לכל סוג רכב יש את היתרונות והחסרונות שלו, כפי שסקרנו אותם בכתבה. בנוסף לאלו, מתווסף הרצון האישי שלכם. למה אתם מייעדים את הרכב שלכם? אילו ביצועים אתם מצפים לקבל ממנו? כיצד תתייחסו לעלויות השונות? מענה לשאלות האלו יספק לכם את התשובה שהכי מתאימה לכם בהתלבטות שבין דיזל לבנזין.

עוד כתבות במגזין

שיפורים לרכב

אל מול האופנה החדשה לבצע שיפורים ברכב, חשוב לשאול מה מותר לעשות ובהתאם לכך להבין האם כדאי לבצע שיפורים ברכב.

רנו מגאן RS CUP

מה הופך את מכונית הספורט מגאן RS CUP לכל כך נחשקת? בדקנו ומצאנו 11 דברים שהופכים אותה למה שהיא.

רכב חסכוני בדלק

רבים מאתנו מחפשים רכבים חסכוניים בדלק, שיכולים להקל על ההוצאות החודשיות שלנו באופן משמעותי. אז איך מוצאים רכב חסכוני בדלק?